طراحی مطب پزشک

تاثیر طراحی مطب پزشک بر روحیات بیماران و همراهان

طراحی مطب دکتر - شرکت معماری آسو

دکوراسیون داخلی و طراحی مطب پزشک علاوه بر این که کاری سخت و پیچیده است می تواند جذابیت خاص خودش را داشته باشد. در طراحی مطب پزشک چیدمان وسایل و انتخاب رنگ دیوارها ، وسایل و طراحی نورپردازی از اهمیت زیادی برخوردار است و علاوه بر این شما باید بتوانید در دکوراسیون مطب پزشک ، تصویری از یک پزشک معتبر و حرفه ای را در ذهن بیماران ایجاد کنید.

در هر نوع از طراحی فضای درمانی گیاهان یک مکمل بسیار عالی برای دکوراسیون هستند. برای دکوراسیون اتاق انتظار در طراحی مطب پزشک و پلی کلینیک ، گیاهان گزینه بسیار مطلوبی هستند. گیاهان و به طور کلی فضای سبز می توانند حس آرامش و امنیت و البته سرزندگی را به افراد منتقل کنند. گیاهان می توانند در طراحی پلی کلینیک و دندانپزشکی و در اتاق انتظار که توأم با احساسات احساس سرد و خشک و اضطراب و استرس هستند، احساس آرامش و نشاط به وجود آورند. ظاهر و سلامتی گلها و گیاهان، جایگاه مهمی را از عملکرد شما نشان می دهد.

گیاهان سالم و بانشاط این پیام را انتقال می دهند که دکتر و تیم پزشکی، افراد مراقب و متوجهی هستند. سلامت گیاهان و ظاهر آن ها می تواند نشانه ای از حس فداکاری یا انسانیت پزشک و گروه شاغل در فضای مطب یا بیمارستان باشد. هنگامی که بیماران متوجه سلامت و رونق گیاهان در مطب پزشک خود می شوند، این پیام را دریافت می کنند که پزشک به سلامت آن ها نیز واقعا اهمیت می دهد.

طراحی اتاق انتظار در مطب و پلی کلینیک

در نظر گرفتن امکاناتی داخل مطب و سالن انتظار این احساس را به بیماران و همراهان آنها منتقل می کند که برایشان ارزش و احترام قائل هستید و این یک تمایز بزرگ را ایجاد می کند. یک جالباسی برای آویختن لباس ها، دستمال کاغذی ، آبسردکن و چای ساز ، روزنامه ، کتاب و مجله جزئیاتی هستند که تفاوتهای بزرگی را رقم می زنند. همچنین یک نمایشگر برای پخش تصاویر سرگرم کننده تا گذر زمان احساس نشود و دستگاه پخش موسیقی هم انتخابهای ساده ولی مهمی در طراحی مطب پزشک هستند.

اتاق انتظار یکی از مهم ترین مکانهاست و بیمار بیشتر وقت خود را در مطب در این مکان سپری می کند. از این رو بهتر است در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی اتاق انتظار حساسیت لارم را به خرج دهید. اتاق انتظار می تواند برای بیمار یکی از استرس‌زاترین مکانها محسوب شود بنابراین ایجاد مکانی توام با آرامش در فضای اتاق انتظار از اولویت برخوردار است. انتخاب مبلمان و صندلی برای این مکان اهمیت زیادی دارد و برای راحتی بیماران در اتاق انتظار باید از مبلمان راحت و کاربردی استفاده کنید. همچنین شما می توانید با نصب آثار هنری و تابلوهای نقاشی زیبا و انتخاب رنگی مناسب برای اتاق انتظار این مکان را به محیطی آرامش بخش تبدیل کنید. استفاده از وسایلی نظیر آکواریوم با ماهی های جذاب و گلدان ها با گل ها و گیاهان زیبا نیز می تواند تا حدودی ذهن بیماران را تسکین دهد.

اتاق انتظار در طراحی نقشه معماری هر نوع از فضای ارائه خدمات وجود دارد. حتی در طراحی سالن زیبایی و دکوراسیون داخلی سالن ماساژ و غیره. پس نکته های گفته شده برای چنین مکانهایی هم مصداق دارد و برای اتاق انتظار در طراحی مطب پزشک حتی می توانید از موارد فوق هم الهام بگیرید.

انتخاب رنگ در طراحی فضای درمانی

انتخاب رنگ یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که شما برای طراحی مطب پزشک می‌گیرید. رنگ سفید یک انتخاب سریع و ارزان و دم دستی به نظر می رسد اما همواره یکی از انتخاب ها در رنگ آمیزی و طراحی فضای درمانی به شمار می رود. ولی رنگ های دیگری هم هستند که مانند سفید علاوه بر زیبایی، حس خوبی را به مراجعه کنندگان منتقل می کنند. رنگ های آبی و سبز می توانند جزو گزینه ها باشند. این رنگ ها احساس تنش و استرسی را که بیماران برای قرار ملاقات با پزشک دارند کاهش داده و می توانند آنها را آرام کنند.

احساسات خوب و بد می توانند از طریق تمام حواس پنجگانه – یا بیشتر! – به ما منتقل شوند. همانطور که رنگ آمیزی در طراحی مطب پزشک با بینایی ما در ارتباط است ، موسیقی هم می تواند همان اثر را با شنوایی ما داشته باشد. پخش یک موسیقی آرام می تواند مغز و ذهن ما را به آرامش و لذت برساند. استفاده از موسیقی بی‌کلام یکی از انتخاب هایی است که در بسیاری از مکانها رایج است. موسیقی می تواند اثر مثبتی روی بیماران و همراهان آنها به منظور کاهش استرس و اضطراب داشته باشد. این اثر روی کارکنان یک مرکز درمانی هم وجود دارد.

نورپردازی در طراحی مطب پزشک

طراحی نورپردازی یکی از مهم ترین موارد در طراحی مطب پزشک است. نورپردازی اتاق پزشک و اتاق انتظار بهتر است به شکل ملایم و غیرمستقیم باشد. استفاده از نورپردازی ملایم باعث ایجاد فضایی آرام و دنج در مطب پزشک می شود. همچنین می توانید در دیزاین و دکوراسیون داخلی مطب از نورهای نقطه ای استفاده کنید تا فضای مطب پرنور نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *