طراحی پلی کلینیک, طراحی داروخانه, طراحی فضای درمانی, طراحی مطب پزشک

اصول طراحی مطب دکتر کدامند؟

طراحی مطب بایا پلاس

طراحی مطب دکتر

در طراحی مطب دکتر باید به این نکته توجه کرد که تمام نکات ایمنی و بهداشتی رعایت شود. در قدم اول در طراحی مطب پزشک باید حوزه ی فعالیت آن را بدانیم. به عنوان مثال طراحی مطب پزشک کودکان باید دارای فضایی شاد برای آن‌ها باشد در عین حال در طراحی مطب پزشک اعصاب و روان باید به گونه‌ایی باشد که احساس آرامش را برای بیماران فراهم آورد.

رنگ بندی و نورپردازی مناسب در طراحی مطب دکتر باعث ایجاد حس آرامش برای مراجه کنندگان ‌می‌شود و از گذراندن زمان خود چه برای درمان چه انتظار خسته نمی‌شوند. در بخش انتظار باید نورپردازی ملایم داشته باشیم تا احساس آرامش را به وجود آوریم اما در بخش درمان به دلیل دقت کار نباید از نور پردازی ملایم استفاده کرد.

می‌توان از گیاهان یا تابلو‌های نقاشی با رنگ‌های آرامش بخش یا آکواریوم برای تقویت روحیه در سالن انتظار استفاده کرد.

در طراحی فضای درمانی رنگ‌های روشن مانند سفید و سبز و غیره پیشنهاد ‌می‌شود، اما نباید از رنگ‌ها طوری استفاده کرد که باعث یکنواختی شود.

در طراحی فضای درمانی نکات ایمنی باید کاملا رعایت شود به عنوان مثال : دیوارها و سقف باید سالم،صاف،بدون درز و شکاف و تمیز باشد.

کف کلیه اتاق‌ها، راه‌روها، توالت و محوطه دستشویی باید سالم، صاف، بدون درز و شکاف و از جنس قابل شست‌وشو باشد.

دیوار دست‌شویی به طور مناسب کاشی‌کاری گردد و دیوار توالت قابل شست و شوی روزانه باشد.

ساختمان مطب باید به گونه ای باشد که مانع تجمع و تکثیر جوندگان گردد.

درجه حرارت اتاق‌ها و راه‌رو‌ها بر حسب فصول مختلف سال متعادل باشد و از تهویه لازم برخوردار گردد.

در طراحی فضای درمانی نوع مصالح نیز اهمیت فراوانی دارد که با انتخاب صحیح مصالح می‌توان نکات بهداشتی و ایمنی را رعایت کرد.

برای مثال :

دیوارهای اتاق مربوط به واحد تزریقات و پانسمان، باید تا ارتفاع ۸۱/۱ متر از کف با کاشی، سرامیک یا سنگ پوشیده شده باشد. درغیر این صورت کلیه وجوه دیوار با رنگ قابل شستشو نظیر رنگ روغن زده و تمیز باشد.

کاسه سنگ توالت و دستشویی‌ها از جنس سرامیک یا چینی سالم و بدون شکستگی یا ترک خوردگی بوده و مجهز به شتر گلو باشد.

طراحی ‌پلی ‌کلینیک

‌ پلی ‌کلینیک ، به معنای محیط درمانی (مطب) است که متشکل از درمانگاهای مختلفی بوده و در مواقع لزوم بیماری‌های مختلف را در آن جا درمان شوند.

در طراحی ‌پلی ‌کلینیک تقسیم بندی‌ها بدین صورت است :

۱. طراحی فضاهای دسترسی عمومی پارکینگ، رمپ معلولین، سرویس بهداشتی، اتاق معاینه و غیره .

۲. داروخانه و خدمات درمانی.

۳.فضاهای بستری.

۴. فضای انتظار.

۵. بخش اداری.

هر مطب پزشک باید حداقل دارای اتاق معاینه با فضای مناسب و یک سالن انتظار با مساحت مناسب و سرویس‌های کاملاً بهداشتی منطبق با شرایط منطقه‌ایی داشته باشد.

سیرکولاسیون مناسب در پلی کلینیک‌ها باید به گونه‌ایی باشد که فضای مناسب برای عبور افراد متعدد مانند پرستار و دکتر و بیمار و همراه بیمار  را به طور همزمان داشته باشد.

در طراحی ‌پلی ‌کلینیک  باید تهویه ی مناسب داشته باشیم تا از انتقال بیماری و آلودگی‌ها جلوگیری کنیم.

طراحی همه‌ی درهای مراکز بهداشتی می‌بایست مقاوم در برابر نظافت مدوام توسط تمامی مواد ضدعفونی کننده مانند میکروب کش‌ها باشد همچنین باید به گونه‌ای طراحی شوند که مانع انتقال صدا، بوهای نا مطبوع و جریان هوا باشند. درها باید دارای استاندارد عایق بندی در برابر صداها باشند که دیوارهای اطراف هم از آن برخوردارند. نصب دستشویی همراه با مایع و صابون در بخش تزریقات و پانسمان ضروری است. مبلمان باید به گونه‌ایی باشد که باعث احساس آشفتگی در فضا نشود.

محل کار پرستار‌ها می‌بایستی اتاق‌هایی باشند که از لحاظ موقعیتی در مرکز واقع شده باشند همچنین دارای شیشه های بلند بوده تا راهروی محیط کار از آن طریق قابل مشاهده باشند. علاوه بر این اتاق پرستار‌ها باید دارای کمد و کابینت‌های بلند برای نصب شیفت‌ها و برنامه‌های روازنه باشند.

جهت گیری ساختمان در طراحی ‌پلی ‌کلینیک

در طراحی پلی ‌کلینیک  جهت گیری ساختمان بسیار اهمیت دارد. بهترین نور برای بخش درمان و جراحی شمال غربی و شمال شرقی است که باعث ‌می‌شود نور روز کاملا در این بخش‌ها وارد شود اما از تابش مستقیم جلوگیری می‌کند. برای بخش پرستاری جنوب و جنوب شرق پیشنهاد ‌می‌شود که دارای روشنایی روز و تابش ملایم افتاب می‌باشد و برای فضاهایی که اقامت کم تری درآن‌ها وجود دارد شرق و غرب پیشنهاد ‌می‌شود که در عصر‌ها آفتاب گیری بیشتری دارند. بسیاری از بیماران نباید در معرض نور مستقیم افتاب باشند که جهت شمال برای اقامت این بیماران پیشنهاد ‌می‌شود.

در اتاق عمل نیاز به تمرکز نور روی بعضی از نقاط داریم و نور باید در زاویه‌های مختلفی بتابد. بهترین سیستم روشنایی در این موارد استفاده از چراغ‌های جراحی سقفی متحرک است که شامل یک روشنایی اصلی است که در زوایای مختلف به صورت چرخشی نور را در نقاط موردنظر متمرکز می‌کند. روشنایی اصلی از تعداد زیادی لامپ‌های کوچکی ساخته شده که از بروز سایه‌های تاریک جلوگیری کند.

طراحی داروخانه

در طراحی داروخانه کارکنان به طور مداوم در حال حرکت هستند و در مسیر حرکت خودشان اصولا با یکدیگر تداخل دارند و در طراحی داروخانه باید به این نکته توجه کرد که مسیر دسترسی به دارو‌ها برای کارکنان طوری طراحی شود که هنگام رفت و آمد برای دسترسی به قفسه‌ها و یا خم شدن یا استفاده کردن از نردبان برای دسترسی به قفسه‌های بالایی، با یکدیگر تداخل نداشته باشند.

مطالعات و تحقیقات نشان داده‌اند که تقریبا نیمی از اشتباهات دارویی نتیجه حواس پرتی و یا وقفه در کار داروخانه‌ها است و این مشکلی است که می‌تواند از طریق طراحی داروخانه به طرز صحیح کاهش یافته  و به صفر برسد. از سوی دیگر به دلیل اینکه مراجعه کنندگان به داروخانه اقشار درگیر با بیماری و یا همراهان بیمار هستند و به دلیل فشار روحی و استرس نیازمند فضایی دور از استرس‌های دیگر و نیازمند تسریع در گرفتن داروها می‌باشد. پاکیزگی و عملکرد مناسب از مبلمان راحت،نورپردازی مناسب،پوشش کف، تهویه مناسب از جمله مواردیست که در طراحی داروخانه باید مورد توجه قرار بگیرد.

در طراحی مراکز درمانی و داروخانه‌ها باید به کاربری آن توجه کرد. نوع فرم و اولویت طراحی، دسترسی راحت و سریع مراجعین می‌باشد . ورودی و سیرکولاسیون فضا باید این توانایی را داشته باشد که کاربران را به راحتی و به طور صحیح و همچنین با برنامه ریزی متناسب به بخش‌ها راهنمایی کند که یک دفتر معماری خوب و شرکت‌ معماری معتبر این نکات را در طراحی خود در نظر می‌گیرد.

برای سیرکولاسیون مناسب بهتر است بخش ورودی و ارتباط با مشتریان و بخش انتظار و تجمع و سیستم‌های رایانه‌ایی از قسمت تحویل داروها جدا باشد. این امر باعث جلوگیری از حواس پرتی کارکنان داروخانه‌ها ‌می‌شود. بنابراین تفکیک فضاها باعث عملکرد بهتر خواهد شد. در چیدمان قفسه‌ها باید به این نکته توجه کرد که  قفسه‌ها نظم داروخانه را کنترل می‌کند. قفسه‌ها به گونه باشند که باعث تداخل حرکتی نشوند و امکان استفاده همزمان چند نفر به طور همزمان را  داشته باشد.

مصالح استفاده شده در قفسه‌ها باید مصالح سبکی باشند و در صورت برخورد با آن‌ها باعث ایجاد آسیب شدیدی نشوند. چوب، ام.دی.اف و فلزات روکش دار یک گزینه مناسب برای این کار است.

در بسیاری از داروخانه‌ها از قفسه‌های شیشه‌ایی استفاده ‌می‌شود که شکننده هستند و تنها مزیتشان خم پذیری کم آن‌ها نسبت به چوب می‌باشد.

رنگ بندی در طراحی داروخانه حائز اهمیت است، در حالی که بسیاری از مالکان داروخانه‌ها رنگ سفید را به عنوان یک تم ضروری برای طراحی و دکوراسیون داروخانه انتخاب می‌کنند اما، چون داروخانه مفهوم بازیابی سلامتی را دارد میتوان از دیگر رنگ‌های روشن و آرامش بخش استفاده نمود، مانند رنگ‌های آبی و سبز و کرم و غیره.

یکی از مسایل مهم در طراحی داروخانه توجه به تابش آفتاب است. در طول روز نباید آفتاب به طور مستقیم روی دارو‌ها و اجناس بهداشتی بتابد و نباید قفسه در معرض تابش آفتاب یا پشت ویترین باشد. زیرا افزایش دمای آن‌ها باعث کاهش عمر آن‌ها ‌می‌شود یا فاز‌های آن‌ها از یکدیگر جدا می‌شوند و باعث تغییرات شیمیایی غیر قابل تشخیصی می‌شوند. و باعث می‌شود که سلامت بیمار را تحت تاثیر قرار دهد.

در طراحی پلان داروخانه سعی کنید چیدمان قرار گیری فضاها بگونه‌ای باشد که باعث تردد زیاد نشود و از ایجاد اختلاف سطح به وسیله پله در داروخانه بپرهیزید. در صورت اختلاف ارتفاع باید از رمپ‌هایی مناسب برای دسترسی معلولین استفاده شود.

طراحی نقشه معماری

برای ساخت یک بیمارستان یا مطب پزشکی نیازمند طراحی یک پلان یا نقسه معماری می‌باشیم که به صورت دقیق پلت فرم‌های هر قسمت از این سازه در آن مشخص شده و به صورت دقیق و اندازه های مناسب. همچنین ریز جزئیات دقیق گزارش شود، به عنوان مثال اگر ستون گذاری های یک پلان یا نقشه معماری مشکل داشته باشد یا دقیق نباشد و از اندازه‌های استاندارد استفاده نشود اینگونه استحکام سازه زیر سوال می‌رود یا اگر اندازه‌های راه‌رو های اضطراری دقیق نباشد در ساخت آن اشتباه می‌شود و در نتیجه در لحظه اضطرار افرادی که در حال استفاده از آن هستند در آن محبوس خواهند شد و فاجعه انسانی توسط خطای معماری می‌شوند و خطرات جانی آن‌ها را تهدید می‌کند که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از این رخدادها و خطاهای طراحی و نقشه معماری خود را به یک شرکت معماری معتبر یا دفتر معماری خوب بسپارید.

در این نقشه‌های معماری اندازه‌ها بر حسب مترمربع می‌باشد که خطوط درون نقشه نشان دهنده مرزهای جداسازی در این متراژ می‌باشند که به عنوان دیواره در آن شناخته می‌شوند.

طراحی نقشه‌ معماری برای هر کاربری متفاوت است همچنین مصالح مشخص شده در آن که در نقشه معماری تحت عنوان مطب پزشکی دارای قواعد و اصول بخصوص خود می‌باشد که باید به صورت دقیق و مجزا طراحی شود به این دلیل که این محیط، محیطی است برای درمان و دارای مراجعه کننده‌های بسیار زیادی است.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به یک شرکت معماری نامدار یا یک دفتر معماری معتبر برای طراحی مراجعه کنید به دلیل آن ‌که شرکت‌های حرفه‌ای قبل از طراحی نقشه پایه ساختمان جای مبلمان و طراحی داخلی را نیز در نظر می‌گیرند به عنوان مثال:

عکس زیر یک نمای ساده از نقشه معماری مطب دندان پزشکی می‌باشد که به صورت ساده و استاندارد طراحی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *