دکوراسیون داخلی سالن ماساژ و طراحی مرکز اسپا, طراحی تجاری, طراحی سالن زیبایی

طراحی سالن زیبایی چه جزئیاتی را شامل می‌شود؟

دکوراسیون داخلی سالن ماساژ - دفتر معماری آسو

رابطه بین طراحی سالن زیبایی و شیک بودن، یک رابطه مستقیم است. یک سالن زیبایی باید شیک باشد. اساسا هرجایی که بر مبنای حضور و جلب مشتری و رضایت او می چرخد چنین اولویتی را باید در طراحی معماری و دکوارسیون داخلی خود قرار بدهد. همین مسئله علاوه بر طراحی سالن زیبایی ، در دکوراسیون داخلی سالن ماساژ و حتی طراحی فضای درمانی مثل طراحی مطب پزشک و طراحی پلی کلینیک هم صدق می کند.

نمی توان طراحی سالن زیبایی را بدون استفاده از رنگ ، نورپردازی و البته حضور آینه ها متصور شد. معمولا در طراحی سالن زیبایی پوشش دیوارها با آینه ، منابع نور طبیعی و مصنوعی و همینطور ترکیب های مختلف رنگ آمیزی صورت می گیرد. وجود آینه به فضا بعد و وسعت می دهد. در طراحی کف و استفاده از کفپوش هم اولویت تا حد امکان یک کفپوش یکپارچه و یک رنگ است. زیرا سطح یکپارچه در نظر بزرگتر می آید. گام بعدی در طراحی سالن زیبایی می تواند هارمونی میان رنگ آمیزی دیوارها و مبلمان و لوازم جانبی باشد.

دفتر معماری آسو می کوشد نمونه های متفاوتی از سبک های مختلف معماری داخلی و طراحی دکوراسیون را در کاربری های مختلف به شما معرفی کند.

یک بخش مهم، طراحی اتاق انتظار

اتاق انتظار یک بخش جدانشدنی از طراحی سالن زیبایی و همچنین طراحی فضای درمانی مثل طراحی پلی کلینیک و مطب پزشک است.هماهنگی در طراحی داخلی سالن زیبایی اهمیت زیادی دارد. همچنین استفاده از لوازمی که راحتی و سرگرمی مشتریان و مراجعه کنندگان را فراهم بیاورد در طراحی اتاق انتظار ضرورت دارد. این کار نشان دهنده احترام و اهمیتی است که شما برای آنها قائل هستید و کلاس کار را بالا می برد. یک تلویزیون برای پخش برنامه های سرگرم کننده تا گذر زمان کمتر حس شود، پخش موزیک آرامش بخش، وجود کتاب و مجله، آبسردکن یا دستگاه چای ساز، چوبرختی برای آویز لباس و ویترینی که برخی از محصولات شما را معرفی می کند مثل شامپو ، عطر ، کرم و لوسیون و غیره، پیشنهادهای خوبی برای قرار دادن در اتاق انتظار برای هر نوع مرکز ارائه خدمات هستند.

در طراحی سالن انتظار برای سالن زیبایی می توانید از آینه استفاده کنید. استفاده از عکس یا تابلو نقاشی مرتبط با هویت فضا و تم سالن زیبایی و مرکز ماساژ هم به شدت توصیه می شود. برای الهام گرفتن جهت انتخاب بهترین عکس یا تابلو می توانید به اکثریت مشتریان خود یا منطقه ای که سالن زیبایی تان در آن مستقر شده نگاه کنید. مدرن یا سنتی ، کم سن و سال و جوان یا میانسال. انتخاب با شماست. در خیلی از جاها این ویترین پشت میز پذیرش قرار دارد اما این کار صحیح نیست زیرا مسئول پذیرش و میز مانع دید دیگران می شوند.

اهمیت سیرکولاسیون مناسب در فضا

میز کار بیشتر یعنی امکان جذب مشتری بیشتر و سرویس دهی بیشتر اما طراحی و چینش و تعداد میزها هم اصول خود را دارد. در صورت امکان می توان میزها را در ارتفاع های مختلف قرار داد. این کار هم باعث ایجاد تنوع در محیط می شود هم شلوغی فضا کمتر به چشم می آید.

وجود سیرکولاسیون مناسب در فضا یکی از اصولی است که در طراحی سالن زیبایی و مرکز ماساژ و همینطور طراحی فضای درمانی مثل طراحی مطب پزشک پلی کلینیک باید رعایت شود. آیا کارکنان به راحتی در کنار مشتریان و همکاران می توانند حرکت کنند؟ آیا فضای کافی برای قرار دادن وسایل کارشان دارند؟ آیا فضای کافی برای حرکت دادن چرخ دستی ها، صندلی یا چهارپایه ها وجود دارد؟ برای پارامترهایی مثل فاصله میزهای کار از یکدیگر، فاصله بین در ورودی و میزهای داخل سالن زیبایی یا مرکز ماساژ و رابطه بین تعداد و اندازه میزها و اندازه سالن استانداردهایی وجود دارند که برای بهینه شدن طراحی داخلی همگی باید رعایت بشوند.

اهمیت نورپردازی در طراحی سالن زیبایی

سخت است که باور کرد کسی اهمیت روشنایی را در طراحی سالن زیبایی نداند یا قبول نداشته باشد. در طراحی سالن زیبایی ، باید نور کافی را برای آرایشگران و کارکنان فراهم کرد. باید برای آرایشگرها فضا به اندازه کافی روشن باشد تا هنگام کوتاه کردن، رنگ کردن و حالت دادن موهای مشتریان بتوانند به خوبی ببینند. همچنین در محل کاشت یا طراحی ناخن و ترمیم و زیباسازی پوست باید روشنایی به مقدار کافی تامین شود. برای ایجاد فضای مناسب، از شیوه های مختلف نورپردازی استفاده کنید. در بالای هر میز کار روشنایی مناسب باید قرار داده شده و نور محیطی با چراغ های دیواری تکمیل شود.

اما در دکوراسیون داخلی سالن ماساژ ، فلسفه نورپردازی اندکی متفاوت است. در این گونه سالن ها بهتر است از چراغ های کم نور و شمع استفاده شود.

کاربرد رنگ آمیزی درست و اصولی

یکی از کارکردهای رنگ در فضا این است که می تواند بدون کاهش دان فضا در آن تفکیک ایجاد کند. با استفاده از رنگ های مختلف برای قسمت های مختلف این کار امکانپذیر است. برای قسمت های اصلی و غالب در دکوراسیون داخلی سالن زیبایی و مرکز ماساژ از رنگ های یکسان استفاده کنید تا تبدیل به رنگ های غالب در فضا بشوند. یعنی برای رنگ آمیزی دیوار از یک رنگ، برای قاب ها از یک رنگ ، برای مبلمان از یک رنگ دیگر و برای تجهیزات هم از یک رنگ. همچنین می توانید از گل هایی که تا حد امکان با این ترکیب های رنگی همخوانی دارند استفاده کنید. اگر در سالن نور کافی برای رشد گیاهان دارید از گلدان های طبیعی و در غیر این صورت از گل مصنوعی استفاده کنید.

بهتر است در طراحی سالن اصلی و اتاق های کوچک تر از یک سبک پیروی کنید تا طراحی داخلی در همه جا یکپارچگی خود را حفظ کند.

همچنین در طراحی سالن زیبایی و سالن ماساژ توجه به هارمونی و هماهنگی میان رنگ آمیزی و دکوراسیون داخلی با هویت و تم فضا سطح کار را بالا می برد. مثلا اگر تم آرایشگاه زنانه یا مرکز ماساژ به سبک آسیایی و شرقی گرایش دارد شما می توانید در دکوراسیون از عناصری که با آن فضا تناسب دارند استفاده کنید. مانند چوب طبیعی، گیاهان بامبو، چشمه های مصنوعی کوچک و پارتیشن هایی با طرح های آسیایی، شمع و عود ، موسیقی شرقی و غیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *