بازسازی ساختمان و نوسازی منزل, طراحی ساختمان مسکونی

برای بازسازی ساختمان از کجا شروع کنیم؟

بازسازی ساختمان - شرکت معماری آسو

همه ما در ساختمان هایی زندگی کرده‌ایم یا ساختمان هایی را برای کار و فعالیت انتخاب کرده‌ایم که قدیمی بوده‌اند، گاهی هم به بازسازی و نوسازی آن اندیشیده‌ایم. بازسازی ساختمان به معنای تغییر کلی ساختمان است. در طراحی ساختمان مسکونی معمولا با برداشتن دیوارها ، تغییر ارتفاع سقف و تغییر لوله‌کشی‌های ساختمان به بازسازی آن می‌پردازند. اما این امر بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر است. به همین دلیل قبل از بازسازی ساختمان باید به چند نکته توجه کرد:

من چقدر زمان دارم؟ چقدر بودجه دارم؟ هدفم از تغییرات در طراحی ساختمان چیست؟

تصمیم‌گیری در مورد بازسازی ساختمان

اگر هدف شما تغییرات اصلی در اتاق‌ها و آشپزخانه باشد و بخواهید تجهیزات مختلف صوتی و گرمایشی و سرمایشی راه بیندازید باید به بازسازی ساختمان بیندیشید. البته هزینه بازسازی ساختمان معمولا 7 تا 10 درصد ارزش ساختمان است و تقریبا 5 تا 8 هفته به طول می‌انجامد.
اما اگر تنها بخواهید دکوراسیون داخلی منزل خود را تغییر دهید و کمی آن را مدرن کنید، نوسازی ساختمان برای شما مناسب است. برای نوسازی می‌توان سرامیک‌های حمام را تعویض کرد و شیرآلات ساختمان را تغییر داد. زمان تقریبی برای نوسازی معمولا 2 الی 3 هفته است.
اما گاهی ما نه زمان و نه بودجه کافی داریم. فقط می‌خواهیم حفره و خرابی دیوارها را درست کنیم و کف ساختمان را تعمیر کنیم و کمی وسایلی مانند پرده و فرش را عوض کنیم. در این صورت ما فقط به ترمیم ساختمان نیاز داریم که در عرض چند روز قابل دست‌یابی است.
پس برای محول کردن تغییرات مورد نظر خود به یک شرکت معماری بودجه، زمان و هدف خود را ابتدا مشخص کنید و سپس با توجه به نیاز و منابع خود دست بکار شوید.

بازسازی آپارتمان

برای بازسازی آپارتمان‌های کوچک کافیست دیوارها را کمی تغییر دهیم تا متناسب با نوع استفاده ما اتاق بیشتر یا کمتری داشته باشیم. پس از آن تغییر پنجره‌ها اهمیت زیادی دارد. پنجره‌های قدیمی معمولا کوچک بودند اما در طراحی آپارتمان مدرن پنجره‌ها اهمیت زیادی پیدا کردند. با پنجره‌های چندجداره و بزرگ هم نور بیشتری به داخل آپارتمان می‌تابد و هم سروصدای کمتری در داخل ساختمان به گوش می‌رسد. لوله‌های قدیمی منشا بسیاری از خرابی‌های ساختمان است، در ضمن که لوله‌های جدید می‌تواند سیستم سرمایشی و گرمایشی را هم تغییر دهد، تغییرات در لوله‌کشی از موارد مهم بازسازی ساختمان است. در نهایت برای چیدمان بهتر محیط تغییر فضای اتاق‌ها به شکل مربع یکی دیگر از ایده‌های فراگیر بازسازی ساختمان است.

بازسازی ویلا

گاهی هدف ما از بازسازی ساختمان ارزش‌افزایی برای آن ساختمان است. تغییرات این چنینی معمولا در ساختمان‌های لوکس با متراژ زیاد مشاهده می‌شود. یکی از این موارد ویلاها در مناطق توریستی است که برای جذب سرمایه‌گذاری به بازسازی‌ آن می‌پردازند. این نوع ویلاها معمولا تعداد 3 تا 5 اتاق دارد و به دلیل قدیمی بودن آن از فضای بیرونی آن استفاده نشده یا در اثر فرسایش محیطی از بین رفته است. طراحی ویلا دوبلکس در این موارد به ما کمک می‌کند که بتوانیم بیشترین فضای ممکن را در اختیار داشته باشیم. لذا در طراحی ویلا دوبلکس به این منظور معمولا طبقه پایین ویلا یک فلت همراه با آشپزخانه است و طبقه بالا به اتاق‌خواب‌ها و سرویس بهداشتی اختصاص دارد. پنجره‌های بزرگ سرتاسری و رنگ سفید دیوارها باعث می‌شود ارتباط درون و بیرون ویلا برای استفاده از منظره طبیعی بیشتر شود. برای استفاده بیشتر از منظره کوه، دریا یا جنگل، یک قسمت از فضای بیرونی ویلا را با استفاده از پوشش گیاهی مناسب آن منطقه خصوصی‌سازی کرده و در زیرسایه آن مبلمان راحت و متناسب را قرار می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *